עשור למותו – יום 7

התאריך שבו הידיעה על מותו של נתן תפסה אותי לא מוכן מתקרב. עוד ארחיב על כך בימים הקרובים. אבל היום אני רוצה לשתף אתכם ברגע כואב ויפה שחוויתי אתו. כאמור, שמרנו על קשר טלפוני בתדירות של שיחה אחת לכמה שבועות. בדרך כלל אני יזמתי את השיחות, כשהייתה לי שאלה על שיר מסוים, כשעלתה בי תובנה כלשהי, או סתם לומר שבת שלום או חג שמח. לפעמים הייתי גם מדווח לו ש״השמיעו היום בגלי צהל את…״ והוא היה שמח ונרגש כאילו זו הפעם הראשונה שמשמיעים שיר שלו ברדיו.

בכל מקרה, פעם אחת באופן מפתיע וחריג, הטלפון הנייד צלצל ועל הצג הופיע ״נתן יונתן״. עניתי בהתרגשות רבה, של מי שכבוד גדול נפל בחלקו. הסיבה שלשמה הוא התקשר ריגשה אותי יותר. הוא רצה לשאול אם אוכל להתלוות אליו למפגש עם תלמידי תיכון ביפו. באותה שנה השתתף נתן בתכנית ״סופר אורח״ של משרד החינוך שבמסגרתה נפגשים יוצרים עם תלמידים בכל הארץ. כמובן, נעניתי להצעה שאי אפשר לסרב לה. הסיבה שבגינה הוא חש צורך בליווי, אמר, היא שזה מספר שבועות שהוא נעזר בקביים בגלל כאבי רגליים טורדניים שתקפו אותו. הצטערתי לשמוע וניסיתי להתעניין בבריאותו מבלי להישמע מחטט. הרופאים עדיין לא בטוחים, השיב.

נפגשנו בפתח בית הספר התיכון ביפו, ביום ובשעה שקבענו. נכנסתי אתו למבואה, כשאני מטפס בקצב שלו במדרגות, מוכן לתמוך בו. נכנסנו לחדר המנהל, וערכנו היכרות, שאחריה המשכנו לספרייה שבה התקיימה הפגישה . התלמידים היו ישובים בקשתות ובצד ישבו כמה מורות. לאחר שהמורה לספרות הציגה בקצרה את המשורר, הוא התיישב בשולחן והחל להרעיף על הנוכחים מחוכמתו, רהיטותו וכישרונו. בסוף התנית ניתנה לתלמידים אפשרות לשאול שאלות, ואחד מהם, בתמימות נוראה שאל ״הילדים שלך גם עוסקים בכתיבה?״. נתן שתק כמה שניות, ממש ראיתי איך הוא סופג את המכה, ואז השיב, מבלי להעכיר את האווירה ובצורה הכי עניינית, שיש לו בן שעוסק בתקשורת, ושבנו הבכור נפל במלחמת יום כיפור.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s