פרס אקו״ם

פרס אקו"ם לנתן יונתן

בשנת 2002 קיבל נתן יונתן את פרס נוצת הזהב של אקו"ם על מפעל חיים בתחום הזמר העברי. להלן דברי השופטים בעת הענקת הפרס.

נתן יונתן מקבל את פרס אקו"ם מידי חברו נחצ'ה היימן, מרץ 2003

נתן יונתן מקבל את פרס אקו"ם מידי חברו נחצ'ה היימן, מרץ 2003

בהיותו בן שש עשרה, בשנת 1940, פרסם נתן יונתן בעיתון "על החומה", את שירו הראשון: "כשספינות הולכות הימה" (אלגיה), ומאז, במשך שישים וארבע שנים, עושה שירתו את דרכה אל הלבבות ואל רבבות בתים בישראל.

שירתו של יונתן משמשת למעלה משישה עשורים מעין סיסמוגרף פיוטי לאביביה ולסתיוויה של הארץ הזאת ושל האנשים החיים בה, ומטביעה חותם מובהק על תרבותה וניגוניה.

ייחודו של נתן יונתן כמשורר הוא במוסיקה הפנימית המתרוננת לה בתוך הצירופים הפיוטיים של שורות שיריו. דומה שכל מה שצריך מלחין לעשות זה לגלות את הצלילים החבויים בתוך השירים ולהפוך את המילים לתווים. זו ודאי הסיבה שמיטב המלחינים נמשכו בקביעות, לאורך השנים, אל שיריו של נתן, כאל אבן שואבת. מאות הלחנים שזכו להם שיריו של יונתן הפכו אותם לנכס פיוטי לאומי, המתרונן בפי כל, בארץ ובחו"ל: בבתי הספר, בתנועות הנוער, במועדוני זמר, ברשות היחיד וברשות הרבים, ואפילו בסידורי התפילות של יהדות התפוצות.

לא ניתן לתאר את השירה העברית, את חוויית התרבות הישראלית ואת הזמר העברי, ללא תרומתו השירית של נתן יונתן. שיריו הולכים איתנו לאורך כל הדרך, בפסגות ובעמקי הבכאים; בעתות של מלחמה ושלום, זיכרון ומועד, צער ושמחה, ותמיד מביאים לנו נחמה ותקווה. או בלשונו של משורר תהילים: "לערב ילין בכי ולבוקר – רינה".
נתן יונתן מזוהה מאוד עם חמישים וחמש שנות קיומה של מדינת ישראל, הן באופיה של שירתו, נושאיה, סמליה ונופיה הלשוניים, הניחוח הישראלי שלה ועיצובה האמנותי, והן באישיותו וגורלו האישי – לוחם במלחמת העצמאות, אב שכול שאיבד את בנו ליאור במלחמת יום הכיפורים, ומשורר המבטא בשירתו את גורלו של הישראלי המתעקש להכות שורש בחיים ובאדמת הארץ הזאת.

השנה ימלאו לך, נתן, שמונים שנה. בהענקת פרס נוצת הזהב על מפעל חייך, אנו מבקשים ממך שלא יעלה בדעתך, חלילה, להפסיק לשיר. בשם אקו"מ ובשם עם ישראל האוהב את שיריך, נאמר לך, בהשאלה, בקולו של משורר שיר השירים: "היושבת בגנים, חברים מקשיבים לקולך".

פרס אקו"ם על-שם נתן יונתן


כחלק ממחווה להנצחת אומנים שהלכו לעולמם בשנים האחרונות, נקראו על שמם 21 הפרסים שיחולקו ע"י האיגוד בתחרות ה-47 שהוא עורך, בשווי כולל של כ-300 אלף שקלים. במסגרת זאת, החל משנת 2007, נקרא הפרס בתחום השירה על שם נתן יונתן, חתן פרס אקו"ם על מפעל חיים (2002) ופרס "נוצת הזהב" של אקו"ם ליצירה מקורית (1983). הפרס, בשווי של עד 30,000 ₪, מוענק מדי שנה בשתי קטגוריות המתחלפות לסירוגין: בשנה אחת הוא מוענק למשורר מעל גיל 40 אשר כבר הוציא לפחות שני ספרי שירה; ובשנה שלאחריה – למפעל מוזיקלי הנוגע לשירי משוררים.

עד כה זכו בפרסים על שם נתן יונתן: יורם סלבסט (2012), ערן צור ומוני אמריליו (2011), עדי עסיס (2011), דידו – ש. דידובסקי (2010), אשר רייך (2009),  רבקה רז (2008), טל ניצן (2007), משה גרנות (2006).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s